La Flamme Rouge

La Flamme Rouge cykeltøj

La Flamme Rouge er en dansk forening startet af den tidligere cykelrytter og nuværende sportsdirektør Brian Holm. Foreningen har til formål at støtte de personer, som på den ene eller anden måde har været berørt af sygdommen kræft. Foreningen har bl.a. arrangeret flere forskellige sportsarrangementer for kræftramte og deres pårørende.

En af stifterne, Brian Holm, har selv haft kræftsygdommen tæt inde på livet. I 2004 led han af tarmkræft. Han har beskrevet sygdomsforløbet som den sidste kilometer, der skulle overvindes. Og det er netop, hvad La Flamme Rouge står for: Den sidste kilometer.

Når cykelrytterne cykler under den røde flamme, betyder det, at der kun er én kilometer tilbage og det er nu den for alvor skal have ekstra gas i pedalerne. Brian Holm har draget en parallel mellem den sidste kilometer på cyklen og et sygdomsforløb med kræft, hvoraf navnet ”La Flamme Rouge” opstod.

Læs mere om foreningen her.

Køb La Flamme Rouge-cykeltøj og støt den gode sag

Her på Cykelskolen.dk har vi med glæde støttet La Flamme Rouge og købt os et sæt cykeltøj. Herunder kan du læse mere om, hvad vi synes om tøjet.

la flamme rouge cykeltrøjeGanske behagelig og flot cykeltrøje

Noget af det der skiller cykeltøjet fra LFR ud fra andet cykeltøj, er uden tvivl designet. Der er virkelig tænkt over designet på cykeltøjet, og det skal der uden tvivl gives point for. Designet er meget moderne og ser super lækkert ud, når du får cykeltrøjen på.

Hvad angår kvaliteten, så er der heller ikke noget at klage over der. Cykeltrøjen er en super motionstrøje til en ganske overkommelig pris. 

la flamme rouge cykelbukserCykelbukser i høj kvalitet med god pasform

Cykelbukserne fra La Flamme Rouge er i et meget enkelt og stilrent design, hvilket harmonerer glimrende med cykeltrøjen. Når hele sættet kommer på, fremstår du meget skarp og ikke mindst moderigtig.

Kvaliteten af bukserne er en standardkvalitet. Her på siden har vi valgt at beskrive dem som ganske gode standardcykelbukser, der er perfekte til motionisten.

Andre billeder

La Flamme Rouge

 

lfr 4

 

lfr 5

Støt den gode sag

Hvis du gerne vil cykle i noget godt og moderne cykeltøj og samtidig støtte den gode sag – som La Flamme Rouge nu engang er – så bør du besøge foreningens webshop med det samme.

Besøg La Flamme Rouge her.

Ved at købe cykeltøj eller andet cykeludstyr hos La Flamme Rouge støtter du de personer, der på den ene eller anden måde er berørt af kræft.Der er ingen kommentarer - endnu.

Send