Kombiner cykling med kampsport for vilde resultater

Der findes utallige måder at træne på, og mange forskellige sportsgrene at udforske. De er alle gode på hver deres måde, og gør alle sammen noget godt for helbredet. 

 

Med kampsport får man en god hård træning, så man kommer i form, og man lærer selvforsvar. Det er noget, alle mennesker kan bruge. Så hvis man træner kampsport ved siden af cykling, er der gode fordele at hente. 

 

For at komme i gang med kampsport, skal man have noget kampsportsudstyr. Man kan låne klubbens udstyr, men det er klart bedst, at have sit eget.

 

Sådan kommer du i gang

 

Der findes mange former for kampsport, som alle er forskellige. Derfor kan det være svært, at vælge hvilken kampsport man skal træne.

 

Kampsportsgrene som taekwondo og karate er gode, hvis man ønsker at fokusere meget på teknik. I disse kampsportsgrene lærer man flere flashy teknikker, men der bliver ikke brugt meget sparring i træningen. Det betyder, at man mister meget af selvforsvarstræningen, siden det man får mest erfaring ud af, er sparrings delen af kampsport.

 

Ønsker man kampsportsgrene, som er udviklet for maks effektivitet, er gode muligheder MMA, Boksning, Kickboksning og Muay thai. Man lærer forskellige teknikker i disse kampsportsgrene, men selve træningen minder meget om hinanden.

 

Træningen består ofte af en blanding af opvarmning, kropsvægtsøvelser, pletpude/thai pude kombinationer, boksepude kombinationer og sparring. Hvis målet er, at komme i god form, er en af de kampsportsgrene det bedste valg.

 

Du kan også træne kampsport derhjemme

 

Det er ikke et krav, at starte på et hold, for at træne kampsport. Hvis man ikke vil være afhængig af bestemte tidspunkter, eller hvis man bare ikke har lyst til holdtræning, kan man træne derhjemme. 

 

Den bedste mulighed for kampsport træning derhjemme, er at få en boksepude. Så kan man øve kombinationer, lige så meget man vil. Udover boksepude træning, kan man skyggebokse med og uden små vægte, samt lave kropsvægt øvelser. På den måde får man et godt træningsprogram. Der er ingen kommentarer - endnu.

Send